Články

Budú tento rok hypotéky stále lacné?

Na Slovensku sú hypotéky stále veľmi dostupné takmer pre každého navyše, s nízkymi úrokmi, ktoré sa pohybujú v niektorých bankách pod hranicou jedného percenta. V okolitých krajinách však poslednou dobou úroky rastú. Prudký nárast môžeme vidieť napríklad v susednom Česku, kde na konci minulého roka Česká národná banka zvýšila úrok na 3,75%. To sa samozrejme prejavilo aj na hypotékach, ktoré mali ku koncu roka úrok 2,7% a nové hypotéky začínali s úrokom dokonca viac než 4%. Vysoké úrokové sadzby môžeme pozorovať napríklad aj v Poľsku či Maďarsku.

Celý článok

Predávate kryptomeny? Pripraviť sa môžete na platenie daní zo zisku

V súčasnej dobe je investícia do kryptomien veľmi populárna, vzhľadom na ich rastúcu hodnotu. Hoci takáto investícia predstavuje pri investíciách aj značné riziko, možnosť investície do kryptomien využívajú v čoraz väčšej miere aj firmy. Ak firma do kryptomien počas roka investovala a následne ich predala, je potrebné sa pripraviť na platenie dane z vykázaného zisku, pričom na straty sa ohľad neberie. Pokiaľ do kryptomien investuje fyzická osoba, po dosiahnutí zisku musí zaplatiť daň z príjmu a zdravotné odvody. Spôsobov zdaňovania digitálnych aktív alebo kryptomien je pritom niekoľko. Hoci sa kryptomeny nedefinujú ako právny štatút meny alebo peňazí, je to digitálny nosič určitej hodnoty, ktorý slúži ako nástroj výmeny alebo možnosť elektronicky s touto hodnotou obchodovať.

Celý článok

Viete čo robiť, keď ste poslali peniaze na nesprávne číslo účtu?

Zistiť číslo účtu podľa mena majiteľa nie je vôbec také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Táto informácia je bankové tajomstvo a dostať sa k nej môžete len vo veľmi špecifických prípadoch a bez súhlasu majiteľa účtu sa k nej s veľkou pravdepodobnosťou vôbec nedostanete.

Celý článok

Stali ste sa majiteľom nehnuteľnosti? Pripravte sa na podanie daňového priznania

Povinnosť podať daňové priznanie z nehnuteľnosti vzniká však nie len majiteľovi, ale aj správcovi, užívateľovi alebo nájomcovi, pokiaľ ide o pozemok, stavbu či byt a nebytové priestory v bytovke. Každý z uvedených vzťahov musí byť pre potreby platenia dane uvedený v katastri nehnuteľností, okrem užívateľa, kedy nie je možné určiť vlastníka, správcu ani nájomcu. Od oslobodenia platenia plnej výšky dane alebo jej úplné odpustenie môže obec uznať pre daňovníkov nad 62 rokov alebo ťažko zdravotne postihnutým či poberajúcim dávky v hmotnej núdzi. Daňové priznanie je potrebné podať do 31.1.2022.

Celý článok

Odcudzenie bicykla vás nemusí vyjsť draho. Stačí si ho poistiť

V súčasnej dobe je veľký boom v oblasti cyklistiky a takmer každý z nás vlastní nejaký bicykel. Mnohí do tohto športu investujú nemalé financie a keďže práve bicykel patrí medzi jednu z vecí, ktorá býva často odcudzená, mali by ste myslieť prezieravo na jeho poistenie. Ako na to?

Celý článok

Poznáte tapering? Prezradíme vám, či sa ho treba obávať

Výraz tapering sa používa najmä v súvislosti so športom, pričom ide o prax redukcie pohybu v krátkom časovom slede pred podaním dôležitého výkonu. Ako sa však tento pojem dostal do súvislosti s financiami?

Celý článok

Od januára sa mení spôsob komunikácie s daňovým úradom

Pandémia značne ovplyvnila celkovú komunikáciu úradov a verejných inštitúcií, ktorá sa presunula, respektíve postupne presúva do online oblasti. To znamená, že úrady už nie je potrebné navštevovať tak často a veľa vecí dokážete vybaviť z pohodlia domova, či už cez internet alebo telefonicky. Zdá sa, že tomuto trendu sa prispôsobil aj daňový úrad, hoci história je omnoho dlhšia.

Celý článok

Inflácia rastie, čakajú nás problémy?

S pandémiou koronavírusu bojuje už hodnú chvíľu celý svet, no teraz sa začína aj boj s infláciou. Vysoká inflácia je v súčasnosti celosvetovým fenoménom, ktorý má rastúcu tendenciu. Kým v Spojených štátoch začali ceny stúpať už na jar, tento trend sa postupne dostal aj do Európy, jednotlivé krajiny však majú rôzne úrovne inflácie. V Európskej únii dosiahla inflácia v auguste medziročnú mieru 3,2%, čo je nárast oproti mesiacu júl až o 0,7%. Hoci Európska centrálna banka zatiaľ nevydáva žiadne upozornenia, problém môže prísť na úrovni eurozóny, keďže tá podlieha jednotnej menovej politike. Takejto vysokej inflácii sme čelili naposledy pred približne 10 rokmi.

Celý článok

Klienti Allianzu vybavia všetko cez nový osobný online účet

Tlačová správa – Klienti Allianzu vybavia všetko cez nový osobný online účet

 
  • Môj Allianz je jednoduchší, prehľadnejší, intuitívnejší a jeho zriadenie trvá pár minút
  • V portáli Môj Allianz sú všetky poistné zmluvy, poistné udalosti aj informácie o platbách na jednom mieste
  • Stále pribúdajú nové funkcionality

Detailný prehľad všetkých poistných zmlúv, platieb, poistných udalostí aj upozornenia na nezaplatené poistné. Ďalej možnosť aktualizovať si svoje kontaktné údaje, udeliť súhlasy s elektronickou komunikáciou, dohodnúť si telefonickú konzultáciu, kúpiť nové poistenie či nahlásiť a sledovať poistnú udalosť. Toto všetko na jednom mieste ponúka nový klientsky portál Môj Allianz, ktorý Allianz – Slovenská poisťovňa spustila v lete pre svojich klientov.

Jednoduchšia forma komunikácie

Zákaznícky portál mali klienti Allianzu možnosť využívať už od roku 2017. Ten teraz nahradil nový, oveľa prehľadnejší a užívateľsky príjemnejší portál Môj Allianz. „Chceli sme prepojiť viaceré riešenia, rozšíriť možnosti a vytvoriť jedno centrálne digitálne miesto pre klienta, ktoré by mu naplno umožňovalo využívať potenciál online klientskej zóny,“ vysvetľuje riaditeľ odboru organizačného riadenia Allianz Milan Belica. Nový klientsky portál vznikal ako odpoveď na potreby a očakávania klientov, a to nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách, kde spoločnosť Allianz pôsobí. Do testovania pilotnej verzie portálu boli zapojení aj zamestnanci poisťovne, aby pomohli doladiť posledné detaily pred jeho uvedením.


Komunikácia s poisťovňou z domova

Nové konto Môj Allianz je veľmi intuitívne a jednoduché, klient si ho môže vytvoriť sám už za pár minút online na www.allianz.sk. Všetky údaje klienta sú zabezpečené vysokými bezpečnostnými štandardmi. Po prihlásení sa do konta získa detailný prehľad o všetkých poistných zmluvách, vie si skontrolovať stav zaplatenosti a prostredníctvom platobnej brány uhradiť poistné. Cez konto môže nahlásiť poistnú udalosť, skontrolovať riešenie svojej škody a pozrieť si aj uzavreté škody s kompletnou dokumentáciou. Nová verzia portálu okrem toho umožňuje klientovi udržiavať svoje údaje v profile a ponúkne mu poistenia s personalizovanou zľavou špeciálne pre neho. Samozrejmosťou je, že webová aplikácia je plne responzívna. To znamená, že klient má všetky spomenuté služby dostupné vo svojom mobilnom zariadení, a to bez nutnosti inštalácie ďalšej aplikácie. Keďže klienti Allianzu sú zvyknutí na najvyšší štandard, poisťovňa už teraz pracuje na nových funkcionalitách, ktoré do portálu čoskoro pribudnú.

Klienti Allianzu, ktorí ešte online konto Môj Allianz nevyužívajú, majú teraz jedinečnú príležitosť. Ak si ho aktivujú do 29. októbra, automaticky budú zaradení do súťaže o nákupné poukážky a mobilné telefóny. Pre zapojenie sa do súťaže kliknite na https://www.allianzsp.sk/sk_SK/sutaz-moj-allianz.html.

Celý článok

Predali ste auto a chcete vrátiť peniaze za povinné zmluvné poistenie? Takto treba postupovať

Pokiaľ predávate alebo sa rozhodnete darovať automobil, naskytuje sa otázka ohľadom zrušenia povinného zmluvného poistenia, čo je na Slovensku najčastejší dôvod na jeho ukončenie. Výpoveď poistnej zmluvy musí vyriešiť pôvodný majiteľ automobilu, pričom novú zmluvu na PZP už rieši nový majiteľ. PZP je možné zrušiť len z dôvodu predaja alebo prepisu držiteľa motorového vozidla.

Celý článok